zavriet

Náš internetový obchod je momentálne deaktivovaný.

Náš e-shop v súčasnej dobe nefunguje. Hľadáme partnera pre výhradný predaj produktov v Českej, Slovenskej republike a v Poľsku.

Kontakt email: obchod@avera.sk, Mobil: +420 724 810 606.

Avera s.r.o.

čo je psoriáza

Základné informácie:

Názov psoriáza pochádza z gréčtiny (PSOR = svrbenie, šupina). Psoriáza je veľmi častá, v strednej Európe na ňu trpí minimálne 3 % percentá populácie.  Psoriáza nie je v žiadnom prípade prenosné, infekčné či alergické ochorenie. Je to chronické zápalové kožné ochorenie. Vzniká na základe dedičného sklonu k odchýlkam imunitného systému a kože (existuje hypotéza, že táto výnimka bola v prehistórii ľudstva pre jedinca výhodná, pretože mu zaisťovala rýchlejšiu reakciu a lepšiu odolnosť voči infekciám a epidémiám. V súčasnosti, v ére lepšej hygieny a antibiotík, sa však táto pohotovosť nešpecifickej imunity stáva nevýhodnou, pretože vedie k vyššej pohotovosti k zápalu). Ide o výlučne ľudskú chorobu - nevyskytuje sa totiž u žiadneho zvieraťa, čo sťažuje výskum choroby i nových liekov.
Môže vzniknúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie v dospelosti, a to prevažne v dvoch obdobiach - okolo puberty a okolo 40. - 50. roku veku. Na rozdiel od minulého storočia, kedy prevažovali muži, sa teraz vyskytuje u žien aj u mužov približne rovnako často.
Postihnutý máva nielen ťažkosti telesné - svrbenie, bolestivosť, praskanie kože, bolesti kĺbov, poruchy spánku, ale aj psychické, sociálne a ekonomické. Trpí pocitmi hanby, menejcennosti, depresiami, môže ale tiež byť zlostný či agresívny. Pre dobré výsledky terapie je dôležitá zmena postoja k chorobe, zmierenie s osudom a dodržiavanie ZOAR programu liečby.

Aká je príčina:

Príčinu zatiaľ jednoznačne nevieme - v súčasnosti sa považuje za tzv .autoimunitné ochorenie. O čo ide - Vaše vlastné biele krvinky, tzv. T- lymfocyty sa z dôvodov dedičnosti a pôsobením faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia aktivujú. Vytvorí sa kožný zápal, kožné bunky sa zmnožia, rýchlejšie rastú a nedokonale rohovatejú. Normálna kožná bunka totiž vyzreje a na povrch kože sa dostane za cca 28 dní, zatiaľ čo pri psoriáze je to už za 4 dni, teda 7x rýchlejšie. Dedičnosť sa dá zistiť, ale len u 30 % percent pacientov, kedy je psoriázou postihnutý niekto z príbuzných. Nededí sa totiž choroba, ale sklon k chorobe. Preto nemusíte mať nikoho v príbuzenstve zjavne postihnutého. K viditeľnému prepuknutiu choroby dôjde vtedy, keď na vás budú pôsobiť tzv provokačné, vyvolávajúce faktory. Sú to vplyvy, ktoré nie sú vlastnou príčinou choroby. Psoriázu však vyvolávajú, zhoršujú alebo sú dôvodom, prečo sa vám aj pri správnej liečbe lupienka nehojí. Medzi najčastejšie patrí stres, resp. psychosociálne vplyvy, infekcie (hlavne horných dýchacích ciest), po poranení (fyzikálne a chemické vplyvy) a niektoré lieky. Ďalej sú to vplyvy klímy (zhoršenie v období jeseň-jar a zlepšenie v lete), životospráva, vnútorné choroby, hormonálne vplyvy, a iné zápalové kožné choroby.

Aké sú príznaky:

Psoriáza má rôzne podoby. Ako ju spoznáte? Najčastejšia je forma ložisková - sú to červené, ohraničené, šúpajúce sa ložiská v štici (hlave), na lakťoch, kolenách, krížovej  oblasti chrbta. Sú to totiž miesta, ktoré sú na koži najviac mechanicky zaťažované, čo je pre  vznik psoriázy typické (napr. po porezaní, škrabancoch, spálenie, v jazve, atp.). Pretože je sprostredkovaná bielymi krvinkami, môže sa objaviť kdekoľvek - vrátane nechtov, tváre, uší, genitálií, dlaní a chodidiel. Ďalšie formy sú: kvapkovitý, inverzný, pustulózny, erytrodermická a kĺbové.

Kvapkovitá (gutálná) lupienka vzniká hlavne u detí a mladistvých a má malé prejavy, niekedy prirovnávaná k dažďovým kvapkám či slzám.

Inverzná psoriáza(teda obrátená oproti typickej forme) vzniká v podpazuší, na krku, pod prsiami, v pupku, slabinách, v oblasti prirodzenia a konečníka. Sú to silne červené ,suché či mokvajúce ložiská v kožných záhyboch a miestach vlhkého zaparenia, preto nemávajú na povrchu inak typické šupiny.

Pustulózna psoriáza

je úplne odlišná od predchádzajúcich. Jedná sa o pľuzgieriky (= pustuly) na dlaniach alebo chodidlách. Ako podporná liečba je veľmi vhodná voda Mŕtveho mora v kombinácii s krémom obsahujúcim minerálmi Mŕtveho mora. Pri postihnutí celého tela býva sprevádzaná horúčkou a zimnicou. Jedná sa o ťažký stav, vyžadujúci hospitalizáciu.
Generalizovaná  a  erytrodermická forma

je rozšírená po celom tele, zvyčajne bolí a svrbí. Súčasne bývajú teploty, zimomravosť, dehydratácia, straty bielkovín, opuchy. Ide o najvážnejšiu formu, vyžadujúcu hospitalizáciu.
Asi v 10-30 percentách sa môže objaviť postihnutie kĺbov, chrbtice alebo mäkkých tkanív, označovanej ako psoriatická artropatia; má podobné príznaky ako reumatoidná artritída (ľudovo reuma).

Kĺbová psoriáza

je zápal, postihujúci hlavne malé kĺby na nohách a rukách. Prsty sú opuchnuté, bolestivé, hlavne   ráno  stuhnuté. Môže postihovať ale aj veľké kĺby (rameno, koleno), chrbticu či mäkké tkanivá (šľachy, úpony svalov). Liečbu riadi reumatológ.

Ďalšími chorobami, ktoré častejšie sprevádza psoriázu, sa ukazujú byť iné imunologicky sprostredkované choroby, napr tráviaceho traktu (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída) či nervového systému (depresie a pravdepodobne aj roztrúsená skleróza). Vďaka intenzívnemu výskumu sa zistilo, že pacienti so psoriázou, najmä ťažkou, majú tiež častejší výskyt chorôb združovaných pod názov metabolický syndróm. Medzi pacientmi s psoriázou je tiež výrazne vyššie percento obéznych a fajčiarov ako u ostatných ľudí. To všetko predstavuje rizikové faktory pre aterosklerózu a ochorenia srdca a ciev ako sú napríklad infarkt, porážka, vredy predkolenia arteriálneho pôvodu - choroby skracujúce dobu života.
Prvá pomoc:
Prospešné a obľúbené sú liečebné kúpele v soli Mŕtveho mora, starostlivosť o telo pomocou prírodného bahenného mydla a premazávacie  ošetrujúce krémy s blahodarnými minerálmi Mŕtveho mora - prinesú vám úľavu od svrbenia, zníži nánosy šupín, zacelí rany pri otvorenom prejave lupienky. Táto podporná liečba má hojivé a ukľudňujúce účinky zmierňujúce prejavy lupienky.
Z liečebných prísad do kúpeľa sa pri psoriáze používajú pšeničné otruby, výťažky z ovsa, soli Mŕtveho mora. Kúpte sa a sprchujte sa v teplej vode - nikdy nie v príliš horúcej alebo úplne studenej. Nepoužívajte klasické mydlo, je príliš zásadité, ničí prirodzenú PH pokožky a vysúša ju. Veľmi vhodné je opäť prírodné mydlo Mŕtveho mora, je úplne bez chemických prísad a konzervačných látok a má na chorú kožu vďaka prírodným minerálom Mŕtveho mora blahodárny účinok.
Medzi najznámejšie povolené lieky v SR patria: Acitretín, Cyklosporín A a Metotrexát. Majú ale aj nežiadúce účinky. Veľmi odporúčané sú preto produkty Mŕtveho mora napr. Zoar, ktoré sú úplne prírodné, vynikajúcej kvality a bez chemických prísad = bez akýchkoľvek vedľajších účinkov!

Čo neovplyvníte:
Priebeh - je individuálny, líši sa u každého jedinca. Závisí na vnútornej dispozícii a možnosti vylúčiť či obmedziť provokačné faktory. Striedajú sa obdobia pokoja s obdobiami vzplanutia ochorenia. Vznik kĺbovej psoriázy - žiaľ nebol doteraz zistený žiadny ani laboratórne viditeľný príznak, znamenie alebo laboratórny test, na základe ktorého by sa u psoriatikov dalo odhadnúť riziko vzniku kĺbového postihnutia. Neexistuje ani špeciálna prevencia.
Čo môžete sami:
Starostlivosť o kožu - udržujte kožu dobre hydratovanú a vláčnu, zmiernite tým svrbenie i šúpanie. Neškrabte kožu a nesnažte sa šupiny násilne odstraňovať, tým sa psoriáza aktivuje!
Diéta-okrem alkoholu a fajčenia neexistujú jasné dôkazy o škodlivosti určitých potravín vzhľadom k psoriáze. Väčšina odporúčaní sa kryje so zásadami zdravej racionálnej výživy, eventuálne ak chcete skúsiť prísnejšie odporúčania - tak ako pri pečeňovej diéte.
Obezita, alkohol a fajčenie majú na svedomí až 3x vyšší nárast ochorení.
Povolanie, šport, a koníčky-voľte také, aby nedochádzalo ku zraňovaniu kože.
Podobne noste oblečenie bavlnené, hladké, voľné a pohodlnú obuv, ochranné pomôcky, Neobliekajte si priamo na kožu oblečenie, ktoré je z hrubej látky alebo z látky, ktorá "púšťa chĺpky".
Psychika - je dobre známe, že pacienti s pozitívnym prístupom mávajú aj lepšie liečebné výsledky. Snažte sa dodržiavať zdravý, vyrovnaný životný štýl, najmä vyváženú stravu, striedmosť v alkohole, pravidelný pohyb a dostatok spánku a vyhýbanie sa stresu.
Provokačné faktory:
a) vnútorné
infekcia: horných dýchacích ciest (u mladších pacientov angíny, u starších virózy), infekcia zubov, chronický zápal žlčníka a i.),
užívanie niektorých liekov,
hormonálne zmeny (puberta, obdobie po pôrode, klimaktérium), počas tehotenstva obvykle nastáva zlepšenie,
životospráva (stres, alkohol, fajčenie, nedostatok spánku, nepravidelný životný rytmus),
iné ochorenia (cukrovka, dna, obezita, choroby pečene a i.),
očkovanie atď.
b) vonkajšie
fyzikálne (poranenia, trenie, striedavý tlak, ultrafialové žiarenie, prudké zmeny teploty a klímy),
chemické (poleptanie, podráždenie kože, vrátane agresívnej miestnej liečby),
biologické (uvažuje sa o podiele niektorých vírusov).
Ďalšie provokačné faktory:
zlé stravovacie návyky (podľa niektorých odborníkov existujú priamo "škodlivé potraviny" - najmä čokoláda a vyzreté syry), nedostatok živín, zinku a betakaroténu, mastných kyselín
zlá funkcia pečene a obličiek popáleniny, zlé vylučovanie, zlá funkcia obličiek, fajčenie.
Prevencia spočíva vo všeobecnosti vo vylúčení či aspoň obmedzení provokačných faktorov.
Najlepším lekárom je more:
Podstatne lepšie výsledky ako fototerapia (ožarovanie UV lúče) a fotochemoterapia má klimatická prímorská liečba. Tu dominuje pobyt pri Mŕtvom mori, najnižšie položeného mora na zemeguli. Nad hladinou sa neustále vznáša v hmlistom opare minerálií, ktorý filtruje nežiadúce lúče. Ten kto si tento liečebný pobyt nemôže dovoliť, môže si priamo doma vo vani pripravovať kúpele z pravej soli Mŕtveho mora.
Aké ochorenia sa liečia pri Mŕtvom mori:
lupienka, atopický ekzém, iné kožné ochorenia ,kĺbové ochorenia, očné ochorenia, respiračné ochorenia. Voda Mŕtveho mora sa líši od oceánu a iných morí svojím zložením, obsahuje magnesium, calcium, sodium, potassium - uhličitan draselný, draslík, sodík, jód, sulfáty a bromidy.Príčiny úspechu liečby kožných a iných ochorení sú dané skladbou minerálnych solí vo vode. Voda Mŕtveho mora obsahuje 345g minerálnych soli na 1 liter. Pre porovnanie je to asi 10x slanšia voda ako v oceáne.

Časté otázky:


Nie je psoriáza nejaká alergia na lieky, keď sa objavuje po antibiotikách pri angíne?
Objavenie sa psoriázy pri infekciách horných dýchacích ciest je veľmi časté. Obvykle býva spúšťacím momentom psoriázy infekcia, pre ktorú sa antibiotikum nasadzuje, a nie samotný liek. V ojedinelých prípadoch, ak má pacient skutočne alergickú reakciu na nejaký liek, môže táto reakcia zapôsobiť ako provokačný faktor.
Ako sa líšia lupiny od lupienky vo vlasoch?
Pri jedinom výskyte psoriázy len vo vlasovej časti hlavy sa ťažko odlišuje seboroická dermatitída, ľudovo "lupiny". Lupienka máva zvyčajne šupiny väčšie, pevne priliehajúce, masívnejšie.
Ako sa pozná postihnutie nechtov lupienkou od plesne?
U lupienky bývajú nechty škvrnité, akoby po popichaní  špendlíkom, majú žltkasté alebo hnedasté "olejové" škvrny, rohovinové  belavé nánosy pod nechtami  sa odlamujú alebo odlučujú. Pri postihnutí nechtov bez postihnutia kože je potrebné zvažovať plesňové ochorenia nechta či poruchy výživy nechtu, poranenia, atp. . Odlíšenie od plesní sa vykonáva mykologickým vyšetrením.
Postihuje psoriáza aj iné orgány ako kožu?
Áno, kĺby. Postihnutie iných štruktúr a orgánov odborníci odmietajú, pretože to zatiaľ nebolo seriózne vedecky dokázané. Súčasne s lupienkou sa však môžu objaviť aj iné autoimunitné ochorenia (Crohnova choroba, cukrovka, ai). Mnoho pacientov má laboratórne zvýšené pečeňové testy a hodnoty krvných tukov, ako aj postihnutú pečeň (ako u reumy). Častejšie býva pozorovaná obezita a vysoký krvný tlak.
Je psoriáza vyliečiteľná?
Psoriáza je choroba liečiteľná, teda pomocou liekov ju možno liečiť - hojiť už vzniknutú lupienku. Keďže však psoriáza nie je zatiaľ vyliečiteľná, teda nemožno zabrániť výsevu nových ložísk do budúcnosti, je hlavným cieľom liečby dostať chorobu pod kontrolu. Čo v praxi znamená dosiahnuť zhojenie existujúcich prejavov, prípadne ich stabilizácie. Tento cieľ Vám pomôžu dosiahnuť produkty Mŕtveho mora.
Majú zmysel pri lupienke vo vlasoch nejaké šampóny?
Áno, liečebný šampón sa zvyčajne používa 2-3 x týždenne, a to  spôsobom, podobne ako pri farbení vlasov. Začína sa napríklad od ľavej strany hlavy a postupne sa do vzniknutých cestičiek nanáša liečivý šampón až k druhej strane. Nechá sa 15-20 minút pôsobiť, aby sa mohli uplatniť jeho liečebné účinky. Klasické medicinálne šampóny sú dechtové či ichthamolové. Medzi prírodné alternatívne šampóny patria opäť šampóny z radu produktov Mŕtveho mora.
Pomohlo by mi s lupienkou solárium?
Slnenie síce u väčšiny psoriatikov pomáha, ale to nie je identické so soláriom. Opaľovacie  soláriá vyžarujú UVA žiarenie takej  intenzity, ktoré je na psoriázu málo účinné. Navyše sa jedná o prístroje mimo zdravotnícke zariadenia, kde nie sú sledované dávky žiarenia, a teda aj riziká.
Sú nejaké vitamíny alebo minerály vhodné pri lupienke?
V zásade áno, majú však účinky len všeobecne subsidiárne hojivé. Z minerálov pre vnútorné použitie to sú predovšetkým horčík, vápnik, zinok. Z vitamínov sú prospešné, podobne ako u pečeňových ochorení nikotínamid, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová. Z potravinových doplnkov to sú rybí tuk, resp. 3 alebo 6 omega mastné kyseliny. Ďalej potom fosfolipidy, napr lecitín alebo preparáty obsahujúce ostropestrec mariánsky.
Strava, ktorú si zvolíte, môže podporiť znižovanie kyseliny arachidónovej (AA) v bunkách. Pre obmedzenie tvorby AA kyseliny sa pokúste zo svojho jedálnička odstrániť alebo aspoň obmedziť tieto nevhodné potraviny:
tučné pokrmy, údeniny, tučné mäso, vajcia, hus, kačka živočíšne tuky - v množstve väčšom ako jedna tretina z celkovej dennej spotreby, tučné krémy, tučné cestá, koncentrovaný alkohol, ostré a pikantné pochutiny a koreniny, potraviny a pokrmy konzervované soľou, solené pochúťky (chipsy, oriešky ...). vyprážané jedlá (hranolky, pripálené jedlo, mäso na ražni a pod). vnútornosti (pečeň, srdce, hydinové droby), plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky.
Odporúčané potraviny:
tuky - rastlinné
mlieko a mliečne výrobky - všetky druhy s nízkym obsahom tuku
mäso - chudé (teľacie, bravčové, jahňacie, kura, králik, morka)
chudé ryby - sladkovodné i morské, rybí tuk
zverina, údeniny - hydinová šunka, bravčová šunka v malom množstve
zelenina - všetky druhy vrátane strukovín (konzumujte dostatok zeleniny, hlavne brokolicu, špenát, hrášok, šalát, fazuľové struky a zeler)
ovocie - všetky druhy
pečivo - všetky druhy, vrátane celozrnného
semienka-slnečnicové, tekvicové, sezamové alebo ľanové
Vitamíny vhodné na potlačenie psoriázy:
Vitamíny skupiny B
B-komplex, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová.
Dávkovanie: užívať denne 1-2 tablety podľa odporúčaného dávkovania
Vitamín E
Vitamín rozpustný v tukoch. Užívajte počas  jedla pri raňajkách alebo počas obeda.
Dávkovanie: 200 mg denne
Upozornenie: ak súčasne užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom
Vitamín C
Vo vode rozpustný vitamín. V žiadnom prípade neužívať ako súčasť multivitamínov alebo vo forme šumivých tabliet.
Dávkovanie: 100 mg trikrát denne
Veľmi vhodným stravovacím doplnkom pre ľudí trpiacich lupienkou sú aminokyseliny-výborným zdrojom sú ryby, prírodné orechy a slnečnicové semienka. Z rýb sú vhodnejšie predovšetkým morské a mastnejšie druhy rýb ako je losos, tuniak, makrela. Ďalším výborným zdrojom aminokyselín z našich záhrad sú vlašské orechy, ktoré obsahujú tiež železo, selén, zinok, vitamín E a vitamíny skupiny B. Vďaka kyseline alfa lipová sú tieto plody významným antioxidantom. Slnečnicové semená sú prospešné vďaka vysokému množstvu bielkovín, minerálov, vitamínov a nenasýtených esenciálnych mastných kyselín. Odporúča sa užívať 2 lyžice semien denne. Rovnaký účinok ako omega-3 kyseliny má ľanový olej alebo mleté  semienka užívajte denne, zhruba 15 - 30 ml (2 lyžice).

Ako postupovať pri liečení:
** Dochádzať pravidelne na kontroly. Ak nemožno presne dodržať inštrukcie lekára, treba ho o tom informovať. Inak sa môže domnievať, že liečba nezaberá a bude hľadať iné lieky.
** Udržiavať kožu dobre hydratovanú a vláčnu zmierni svrbenie i šupinatosť. Ideálne prípravky pre ozdravenie a potom udržanie dosiahnutého zlepšeného stavu sú výrobky z Mŕtveho mora, napr masážny olej alebo hydratačné telové mlieko. Koža sa musí ošetrovať aj v období relatívneho pokoja. Pacient by sa nemal škriabať a násilne odstraňovať šupiny, tým sa psoriáza aktivuje.
** Dodržiavať zásady zdravej výživy a správny životný štýl. Dôležitý je pravidelný pohyb a dostatok spánku. Ochorenie zhoršuje obezita, alkohol a fajčenie.
** Je lepšie sa vyhýbať klimatizovaným miestnostiam a miestam, kde je horúco a sucho.
** Nepoužívať  silné mydlá a odmasťovacie prostriedky, ale umývacie prípravky zmäkčujúce kožu.
** Odporúča sa nosiť bavlnené, hladké a voľné oblečenie a pohodlnú obuv.
** Telesná aj duševná rovnováha a pohoda znamenajú zdravie.
** Šport prospieva, ale treba si vybrať taký, pri ktorom nedochádza k poraneniu kože. Pomáhajú tiež protistresové techniky (joga, autogénny tréning, relaxačná hudba).
** Získať čo najviac informácií.
** Kontakt s inými chorými a svojpomocnými organizáciami. Poskytnú cenné rady, pomoc, podporu a dodajú silu i odvahu.
** Keď má chorý pocit, že situáciu sám nezvládne, mal by vyhľadať pomoc profesionála - psychoterapiu u psychodermatologa či psychológa.
SLNKO: priaznivý vplyv na lupienku má slnečné žiarenie, ale nesmie sa koža spáliť, tým by sa lupienka zhoršila.

 

 


Súbory na stiahnutie


Uživatel

Košík

Košík je prázdny.

Novinky

 
Avera

Položka bola pridaná do košíka.

V košíku máte 0 ks.