Nezařazené

Dióda verzus volfrámové vlákno

V tomto článku sa pozrieme na porovnanie výkonnosti i celkového využitia starých halogénových žiaroviek a nových, typu led, ku ktorým sa radia i led žiarovky e27.
Rozdielov je veľa a všetky hovoria v prospech žiaroviek typu led, no na začiatok to tak trochu celé zhrniem tvrdením, že halogénové žiarovky boli síce svetelným zdrojom, no ešte viac sa dali považovať za tepelný. Bolo to spôsobeným tým, že zdrojom svietenia bolo rozžeravené volfrámové vlákno, a to si prosím predstavte, koľko elektrickej energie sa minulo už i len pri rozžeravení, nehovoriac o neustálom svietení.

elektrika

V prípade žiaroviek, ktoré obsahujú diódy led, tento typ rozžarovania nepotrebujeme. Jedná sa o úspornejší spôsob, kedy sa pri rozsvietení osvetlenia minie menej elektrickej energie.

Ďalší faktor, na ktorý sa zameriam, je svetelný tok a účinnosť.
Pri starej metóde, ktorá pozostávala zo spomínaného rozžarovania vlákna, sa dokáže pri výkone 1 Wattu vyžiariť svetlený tok s priemerom 16 lúmenov, čiže samotný účinok klasickej starej žiarovky je na dnešnú dobu veľmi malý. Ak si zoberieme o niečo výkonnejšiu alternatívu, halogénovú, svetelný tok dosahuje 20 lúmenov, čiže o moc väčšiu účinnosť sa nejedná.

Pretože ak ju porovnáme so žiarovkami led ak zistíme, že tieto dosahujú svetlený tok až 100 lúmenov, takže sa jedná o približne 5 krát vyššiu účinnosť, pritom však zároveň šetríme elektrickou energiou.

Nasledujúci fakt opäť nahráva do karát svietidlám led, pretože sa budeme baviť o životnosti.

žárovička

U starých žiaroviek sme boli zvyknutí, že pri nepretržitom svietení môžu vydržať maximálne 50 dní a vlákno už ďalej nevydrží. Ak vravím o päťdesiatich dňoch nonstop osvetlenia, to sa snažím brať z toho najpozitívnejšieho hľadiska.
Produktu obsahujúce svetlo vyžarujúcu diódu led nám doprajú 12 rokov nepretržitého osvetlenia. Ak budeme šetrní a nebudeme svietiť v spánku, či ak nikto nie je doma, jej životnosť sa predĺži ešte o niekoľko rokov.

Žiarovky typu led vyžarujú bielu farbu, ktorú delíme na teplú, dennú a studenú. To podľa rozsahu Kelvinov a teploty svetla.