Nezařazené

Móda Indie

Ako už je každému vo všeobecnosti známe, každá krajina má svoje vlastné typické odevy, šatstvo, topánky a vkus. Od toho sa teda odvíja aj samotná móda. Áno móda je širokospektrálny pojem, ale my sa zameriame konkrétne na módu Indie. India bola už od počiatku svojej existencie veľmi inteligentná krajina so všímavým ľudom. Bohužiaľ v dnešnej dobe by o tom veľa z nás pochybovalo. Avšak čo si musíme naozaj povšimnúť, je fakt, že ľudia Indie sa nehanbia za svoje národné oblečenie. Rozhodne ho majú radšej ako oblečenie ostatku sveta.

indka

Ako prvú si predstavíme sári. V Indickej móde hrá veľmi významnú úlohu, a zaraďuje sa rozhodne medzi najstaršie oblečenie Indie! A ženy ju neustále nosia aj v tejto dobe. Možno si pod pojmom sári predstavujete nejakú komplikovanosť, avšak jedná sa len o jediný kus látky, ktorý je možné ale zaviazať na tele rôznymi spôsobmi. Pod sári sa ale ešte musí nosiť špeciálne spodnička. Na ňu je následné možné sári pripojiť, aby nám držala.

K Indickej móde rozhodne patrí aj Bindi. Je známa po celom svete, a nie je to žiaden odev. Slovo bindi, je odvodené od slova kvapka. A teda logicky sa jedná o bodku, konkrétne na čele. Bindi je znakom manželstva. Môžu ju nosiť aj muži, ale to je vidieť len vzácne. Pokiaľ ju muži majú, tak ju najskôr získali počas nejakého obradu. Nosia ju teda predovšetkým ženy, a hovorí sa jej aj bodka šťastia. Ako sme už spomínali symbolizujem to, že žena je vydatá.

indie

Indická móda je naozaj typická svojou pestrosťou a farebnosťou. Zároveň si asi ako každé oblečenie plní svoju funkciu v podobe ochrany tela pred nepriaznivým slnkom či dokonca nepríjemný chladom v severnejších oblastiach Indie. Pre Indickú módu sú taktiež veľmi známe šperky, dlhé náušnice a náramky. Indky teda majú naozaj veľký zmysel a vášeň pre módu. Taktiež si dávajú na telo takzvanú hennu. Jedná sa o tetovanie ktoré nie je dlhodobé, a zdobia si tak telo rôznymi ornamentami.