Produkty

AKO SA ZORIENTOVAŤ MEDZI VÝŽIVOVÝMI DOPLNKAMI (VITAMÍNY A MINERÁLY)

VITAMÍNY
 
V prvom rade treba poznať základné rozdelenie týchto organických látok, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu.
 
Vitamíny sa delia na:
 
a) lipofilné: rozpustné v tukoch, patria sem vitamíny A, D, E a K. Tieto vitamíny je najlepšie užívať spoločne s tukmi aby sa uľahčilo ich vstrebávanie do organizmu. Preto pri kúpe je potrebné sledovať zloženie prípadne si cielene vyberať kapsule priamo už s obsahom oleja.
 
b) hydrofilné: rozpustné vo vode, medzi hydrofilné vitamíny patria všetky ostatné, ktoré nie sú lipofilné. Hydrofilné vitamíny je potrebné užívať na dennej báze nakoľko sa rýchlo vylučujú z tela von. Pri výbere vitamínu C sa rozhodnite pre formu, ktorá neprekysľuje váš organizmus, napríklad hľadajte vo forme askorbátu vápenatého alebo sodného.
 
lékárna

 
MINERÁLY
 
Sú prvky anorganického pôvodu, naše telo si ich nevie samo vytvoriť ale aj napriek tomu ich nevyhnutne potrebujeme k životu. Pri ich výbere by sme mali zamerať hlavne na ich vstrebateľnosť do organizmu.
 
V prírode vyskytujúce sa formy minerálov sú buď anorganické alebo organické.
Anorganické sú soli minerálov ako napríklad oxidy, hydroxidy, sírany, uhličitany atď.
 
Organická forma minerálov sa delí na viac skupín podľa formy a väzieb. Prvok minerálu je naviazaný buď na organickú kyselinu, aminokyselinu alebo sú jeho jednotlivé molekuly rozptýlené vo vodnom roztoku.

kapsle
 
Chelát(minerál naviazaný na molekuly aminokyseliny) má vedecky dokázanú vstrebateľnosť cca 40% a väčšinou sa vyrába vo forme citrónanov, fumaranov, glukónanov, mliečnanov, bisglycinátov atď.
Koloidný minerál(mikročastice rozptýlené vo vodnom roztoku) je najideálnejšou formou pre človeka. Vstrebateľnosť je okolo 90% nakoľko častice majú záporný elektrický náboj, kým naše vnútorné orgány kladný. V koloidnom stave sa nachádzajú minerály aj v ovocí a zelenine. 

skříňka
 
Preto je nesmierne dôležité čítať zloženie pri kúpe akéhokoľvek multivitamínového alebo multiminerálového  produktu.