Www

Cestovať v čase je možné – aspoň na internete

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké by to bolo, ak by sme mohli cestovať v čase? Vidieť ako veci vyzerali v minulosti? Čo sa odvtedy zmenilo? Čo zostalo rovnaké?

stroj času

Rovnako ako celý svet okolo nás, aj vnímanie a používanie WorldWideWebu sa mení. Predchodca súčasného internetu – Arpanet bol určený výhradne pre vedeckú a univerzitnú sféru. Keď v roku 1990 Tim Berns-Lee spustil prvú verziu Webu, znamenalo to revolúciu. Približne o 10 rokov neskôr nastúpil Web 2.0 charakteristický tým, že aj bežný človek sa stáva tvorcom, nie len konzumentom obsahu. Rozšírili sa sociálne siete, v roku 2004 vzniká Facebook a o rok na to Youtube. To čo nám dnes príde ako samozrejmé pred 15 rokmi nebolo.
V bežnom živote máme galérie, výstavy, učebnice, ktoré nám ukážu ako sa žilo niekedy. Máme archívy. Na internete je trochu zložitejšie, mohlo by sa zdať, že svet internetu je oddelenou galaxiou. Ako zistíme, ako veci vyzerali predtým? Ako zistíme ako sa web vyvíjal?

Túto otázku si kládli aj Brewster Kahle a Bruce Gilliat, ktorý v októbri 2001 spustili v rámci The Internet Archive službu Wayback machine. Wayback machine je svojim spôsobom archívom webových stránok. Od roku 1996 uchováva stránky webstránok vo vyrovnávacej pamäti. Prechádza stránkami a občasne uchováva novšie verzie. Týmto spôsobom vznikol archív webu. Vďaka tomu je teraz možné prehliadať si na stránke archive.org staré verzie stránok a vrátiť sa tak trochu v čase.

Je to jednoduché. Stačí zadať adresu webovej stránky do vyhľadávacieho okna a s pomocou kalendára nahliadnuť na konkrétny dátum. Pokojne sa pokochajte prototypom internetového giganta Google z novembra 1998.
Neskromná vízia archivovania celého internetu nám umožnila pripomínať si, k akým zmenám za necelých 28 rokov od vzniku WWW došlo, a tiež uvedomiť si, s akou rýchlosťou.

průzkum

Či už vás pochytí nostalgia alebo len číra zvedavosť, pokojne môžete využiť Wayback machine na stránkach archive.org. Takže uvarte si čaj, pohodlne sa usaďte a cestujte v čase – aspoň po internete.