Produkty

Ľadové a neskutočne chutné

Na pultoch predajní ste už možno narazili na víno s označením „ľadové“. Ak patríte k milovníkom tohto nápoja, tak si túto delikatesu určite kupujete pravidelne. Ľadové víno je ozajstný skvost, za ktorý si musíme aj patrične priplatiť. Ak však zistíte, aký je proces jeho spracovania náročný, vyššia cena sa vám už nebude zdať tak vysoká.
 
víno

Na výrobu takzvaného ľadového vína, môže byť použitých viacero odrôd viniča. Najčastejšie ide o Rizling rýnsky a vlašský, Tramín červený, Veltlínske zelené a Frankovku modrú.
 
Ohrozujú ho plesne aj škodcovia
 
Už z názvu tohto typu vína je nám viac než jasné, že bude mať niečo spoločné s chladom. Áno je to presne tak. Bobule, ktoré sa na jeho výrobu používajú, musia prejsť mrazom. Zbierajú sa až v období, kedy vonkajšie teploty klesnú pod nulu, konkrétne na minimálne mínus sedem stupňov Celzia. možno si hovoríte, že to nie je žiadny problém. Opak je však pravdou, pretože takýto neskorý zber ovocia so sebou prináša množstvo rizík.
 
Najdôležitejšiu rolu zohráva počasie. V oblastiach, kde sa vínna réva pestuje prichádza jeseň a chladné počasie omnoho neskôr, keďže ide o južné časti krajiny. A to je jeden s najväčších problémov. Ak totiž jesenné mrazíky prídu príliš neskoro, ponechaná úroda hrozna sa môže takpovediac pokaziť. Najčastejšie ide o plesňové ochorenia, no veľké škody dokáže narobiť aj hmyz, či vtáky, ktoré požerú všetko čo na rastlinách ostane visieť.

hrozno
 
Náročné spracovanie
 
Druhou prekážkou je samotné spracovanie hrozna po jeho zbere. Ak sa farmárom podarilo zozbierať bobule v ten správny čas, prichádza na rad komplikovaný proces. V prvom rade sa hrozno nesmie až do momentu vylisovania rozmraziť. Musí byť teda prevážané veľmi rýchlo a v špeciálnych podmienkach. Práve lisovanie, ešte zamrznutých bobúľ, stojí za neskutočne lahodnou a sladučkou chuťou ľadového vína.