Krása

Zničené vlasy? Skúste HENNU!

Henna je skvelý prírodný produkt používaný od nepamäti, pochádzajúci z drvených listov Henovníka bieleho, po latinsky Lawsonia inermis. Tento zaujímavý ker, ktorý rastie do výšky až niekoľkých metrov, rastie prevažne v suchých a teplých oblastiach v Afrike a Ázií. Pestuje sa hlavne v Indií, tiež v Iráne, Pakistane, Maroku a Jemene.

vlasy

Henna má obrovské využitie, okrem priaznivého a tiež farbiaceho účinku na vlasy, sa používa na dočasné tetovanie a farbenie hodvábu.
Henna na vlasy sa vyskytuje buď vo farbiacej forme, alebo v bezfarebnej ako zábal na vlasy.
Pre vlasy má niekoľko pozitívnych prínosov:

  • farebná henna vyčaruje na Vašej hlave krásne farebné odtiene a to bez chemického farbenia!
  • regeneruje a posilňuje vlasy
  • je vhodná  pre citlivú pokožku, ak Vás trápia lupiny a ekzém
  • zabraňuje tvorbe lupín a prílišnému masteniu
  • chráni vlasy pred účinkami UV žiarenia

 
Ak sa rozhodnete vyskúšať hennu, určite si zakúpte kvalitnú a čistú, bez zbytočných prímesí. Samotná henna je prášok zelenej farby. Cena je veľmi prijateľná. Jedno balenie, ktoré Vám vydrží aj na viac použití Vás vyjde na pár eur.
Môžete si vybrať z už spomínanej bezfarebnej, ktorá slúži ako zábal na vlasy a je bez farbiacich účinkov.

Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po farebnej henne, nájdete ju v niekoľkých odtieňoch, alebo si ju môžete upraviť. Mali by ste vedieť, že nedokáže úplne zmeniť farbu Vašich vlasov, čiže napríklad neprefarbí Vašu havraniu hrivu na blond.
Henna ako taká farbí na oranžovo. Takže pokiaľ chcete byť v ryšavých, červených odtieňoch, siahnite po čistej, prípadne pre zosilnenie efektu pridajte zložky ako: mletá červená paprika, kurkuma, citrónová šťava, alebo trošku škorice.
Ak túžite po tmavších odtieňoch, nájdete na predaj hennu so zmesou s Indigom, alebo skúste pridať kávu, čierny čaj, orechové listy.
Prajete si blond? Henna Vám nevie vyčarovať typickú peroxidovú blond, ale vie vyčarovať pekné zlatisté odtiene. Skúste pridať zelený čaj, nechtík, alebo harmanček. Taktiež ju nájdete aj pripravenú v obchodoch.
Hennu je potrebné zalievať a miešať podľa návodu, každá farba vyžaduje určité svoje špecifické prídavky.

barevné vlasy

Zalieva sa väčšinou vodou, prípadne čajom, vo farbe želaného odtieňu. Pri miešaní je dôležité dodržať stanovenú teplotu a taktiež po nanesení na vlasy, je potrebné udržiavať ju v teple, ideálne zabaliť do uteráku. Inak by sa z Vášho želaného odtieňu mohla stať zelená.
Hennu je potrebné nechať pôsobiť niekoľko hodín. Je dôležité udržiavať niekoľkotýždňový odstup  po chemickom ošetrovaní.