Www

Stručná charakteristika podstaty a histórie vzniku počítačových vírusov

Internetové vírusy žiaľ v súčasnosti nie sú čímsi ojedinelým či dokonca nepoznaným. Stretol sa s nimi už takmer každý a skoro každý má vo svojom zariadení nainštalovanú prevenciu, čiže antivírus. Tento princíp infikovania zariadení a súborov však musel nejakým spôsobom vzniknúť a pravdou je fakt, že počítačové vírusy majú korene už v 80. rokoch minulého storočia.

útok.jpg

Zaujíma vás, prečo sa týmto škodným a infikovaných súborom hovorí práve vírus? Majú totiž totožnú funkciu, respektíve tak, ako sa vírus môže dostať do organizmu bez nášho vedomia a napádať jeho dôležité orgány, rovnako je to v prípade, ak sa počítačový vírus dostane do počítača alebo prenosného zariadenia. Začne infikovať jeho súčasti, čím sa stáva nebezpečný a je tak potrebné ho rýchlo odstrániť, prípadne vymeniť celý pevný disk.
Vôbec prvý počítačový vírus s totožnou funkciou vznikol už v roku 1986 v Pakistane a bol pomenovaný Brain (mozog). Vravíme vlastne o prvom šíriteľnom výplode, ktorý už dokázal za sebou zanechať neželené stopy, hoci z pohľadu súčasnosti išlo len o ľahkú váhovú kategóriu. Ale povedzte to užívateľom v 80-tych rokoch, ktorí na podobné hrozby ešte neboli pripravení.

hacker.jpg

„Brain“ vlastne napadol len istú časť disku, čo však z pohľadu starších modelov PC bohato stačilo k tomu, aby v nich dokázal narobiť chaos a prakticky robiť tieto počítače nepoužiteľnými. Podľa vyjadrení tvorcov tohto vírusu malo ísť o ochranu autorských práv ich softvéru.
Teda pokiaľ sa niekto dostal k nelegálnej verzii ich programu (išlo o akýsi lekársky softvér), tak okrem základných súborov stiahol tiež vírus. Ten sa následne prejavil tým, že sa spustil a užívateľom zobrazil 3 kontakty, respektíve telefónne čísla tvorcov spolu s oznámením, že ich počítač sa stal infikovaný a vyzývali k tomu, aby dotyčný na telefónne čísla zavolal s tým, že si chce objednať antivírus, vtedy ešte známy ako „vakcína“.