Ekonomika

Výdavky na dôchodky a sociálne dávky v Česku rastú a dokonca sa očakáva ich rekordná výška

Obyvatelia Slovenska pociťujú nárast ekonomiky, ktorej sa za posledné obdobie výrazne darí, hlavne vo zvyšovaní miezd. Zároveň stúpa životná úroveň obyvateľov a to je tlak aj na vyplácanie sociálnych dávok a zvyšovanie dôchodkov. Tento trend sa týka nielen Slovenska, ale aj u susedov v Česku riešia podobné problémy, kde takisto sociálne dávky a dôchodky z roka na rok rastú. V krajine bola po desiatich rokoch zrušené takzvaná karenčná doba, takže je predpoklad, že výdavky za náhradu mzdy sa v 2.polroku tohto roka ešte zvýšia.
 Mince v rukách dôchodcu.jpg
Rekordný rok vo výške výdavkov
Slovensko nie je jediná krajina, kde sa zvyšuje minimálna mzda a dôchodky, aj v susedných Čechách je rovnaký trend. Podľa ekonómov iba v prvom polroku tohto roka vyplatili obyvateľom na dôchodkoch a sociálnych dávkach 438,5 miliardy Kč, v prepočte 17,04 miliardy eur, čo je o 29,5 miliardy Kč viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Údaje poskytol Český štatistický úrad (ČSÚ) a ten ďalej tvrdí, že v tomto roku pravdepodobne zaznamenajú rekord vo výške ročných výdavkov na tieto účely.Pacienti na lôžkach.jpg
 
Dávky vyplácané už od prvého dňa choroby
Podľa vyjadrení ekonómov budú výdavky na sociálne dávky tento rok historicky najvyššie. V rámci nich bude vyplatených celkovo takmer 880 miliárd Kč. Za prvý polrok tohto roka len dôchodky zhltli takmer  246,7 miliardy Kč, čo predstavuje sumu o 18,4 miliardy Kč viac ako v minulom roku. Na svedomí to má najvyššie zvyšovanie dôchodkov v histórii krajiny, ide o 900 Kč v priemere za mesiac. Zrušením takzvanej karenčnej doby po 10 rokoch od jej zavedenia by výdavky na sociálne dávky v druhom polroku mohli ešte narásť, pretože náhrada mzdy je vyplácaná už aj za prvé tri dni choroby. Predpokladá sa, že v roku 2020 sa zvýšia ročné výdavky na rodičovský príspevok asi o 9 miliárd Kč hlavne v prípade, že narastie v danom roku rodičovský príspevok zo súčasných 220.000 na 300.000 Kč.