Ekonomika

Nemecká ekonomika nezameriava sa na výraznú recesiu

Najväčšie nemecké európske hospodárstvo čelí výraznejšiemu poklesu alebo výrazne recesii po miernom poklese v tomto  nebezpečnom vírusovom období, zatiaľ však neexistujú žiadne náznaky zvratu, uviedol nemecké ministerstvo hospodárstva.
Nemecká ekonomika v nebezpečnom vírusovom období zaznamenala medzikvartálne poklesy o 0,1% a odvtedy niektoré slabé údaje vyvolali obavy, že táto ekonomika by sa mohla v období dostať do recesie.
Ekonómovia vo všeobecnosti definujú technickú recesiu ako najmenej dve po sebe nasledujúce štvrtiny kontrakcie. Niekoľko ústavov tento týždeň uviedlo, že ekonomika sa v treťom štvrťroku dostane do recesie.Nákladné kontajnery
„Nemecká ekonomika prechádza slabou fázou,“ uviedlo ministerstvo vo svojej správe.
„V súčasnosti sa neočakáva väčší pokles alebo dokonca výrazná recesia. Ukazovatele však neukazujú na ekonomický obrat  k lepšiemu,“ dodala.
Nemecké hospodárstvo sa oslabilo, pretože jeho výrobný sektor závislý od vývozu upadá v recesii, čiastočne kvôli obchodným konfliktom a neistote spojenej s plánovým obchodom Británie z Európskej únie.
Ministerstvo uviedlo, že vývoz sa pohyboval nabok, ale súkromná a štátna spotreba poskytovala ekonomike značnú podporu.
Kým v stavebníctve sa darí, priemysel a energetika sa stretávajú so slabou záplatou. Dodala, že oživenie v priemyslom sektore zatiaľ nie je na dohľad, potom čo utrpelo zlý začiatok tretieho štvrťroka.Nemecká vlajka
Údaje zverejnené minulý týždeň ukazujú, že priemyselné objednávky klesajú a priemyselná produkcia klesá, čo zvyšuje obavy o zdravie ekonomiky.
Minister financií Olaf Scholz v utorok povedal zákonodarcom, že Nemecko je pripravené pumpovať do svojej ekonomiky „veľa, miliárd eur“, aby čelilo akémukoľvek výraznému spomaleniu rastu, a uviedol, že krajina musí prijať odvážne opatrenia na boj proti zmene klímy skôr, ako bude neskoro.