Ekonomika

Argentína sa znižuje na ekonomické dno, chudoba rapídne narastá

Informácie o momentálnom ekonomickom statuse Argentíny sú stále katastrofálnejšie, táto zem smeruje do podobnej krízy, v akej bola v roku 2001. Bolo to mediálne známe peklo plné chudoby a nedostatku čo i len základných potrieb. Jedno je isté už dnes, ekonomická a finančná kríza Argentíny sa nebezpečne prehlbuje a naberá väčšie rozmery. Podarí sa krízu odvrátiť? Ak nie, do akých rozmerov môže zájsť? Situácia v danej krajine nevyzerá vôbec ružovo už ani dnes.
Tento rok si Argentína za rámček určite nedá, takmer zo dňa na deň v nej pribúdajú ďalší  obyvatelia, ktorí sa stávajú sociálne odkázanými a chudobnými, tlačiacimi sa v rade na jedlo v charitatívnej kuchyni sídliacej na námestí.

argentina

Ono to v podstate kuchyňa ani nie je, skôr také stánky na otvorenom vonkajšom priestranstve. Porcie jedál sú navyše obmedzenej veľkosti, aby sa ušlo každému z pribúdajúceho množstva chudobných a nezamestnaných, ktorým už vláda nedokáže po finančnej stránke inak pomôcť. Jedlo má podobu polievky sprostredkovanej organizáciou Happy Kids. Po sedemnástich rokoch si tak Argentína zrejme opäť pripomenie pád na ekonomické dno.
Kde ale hľadať vinu, či skôr problém, ktorého by sa dalo chytiť a začať danú krízu riešiť, aby sa súčasná kríza dostala do ustálenej a časom primeranej ekonomickej podoby?

vlajka

 Poukazuje sa napríklad na čoraz vyššie nekompromisné spostrebiteľské ceny, ktoré nezľavia ani v tejto kritickej situácii. Ďalším faktorom je pokles výrobných či služby ponúkajúcich podnikov a teda následná stúpajúca nezamestnanosť, ktorá dosahuje hrozivej výšky. A čo sa týka kurzu národnej meny (peso), jeho výška doslova z mesiaca na mesiac klesla na historické minimum. Svoju úlohu ale určite zohralo i dlho trvajúce a rozlohou veľké sucho, ktoré logicky zničilo veľa zasadenej úrody. V prípade Argentíny to bola rana do srdca, nakoľko táto zem je svetovo tretím najväčším vývozcom kukurice a sóje. Príčinou je aj zvýšenie cien ropy a teda následný zvýšený nezáujem investorov.
Situáciu by mohol aspoň dočasne vylepšiť návrat z pohotovostného úveru, o aký Argentína požiadala už v júni tohto roku (2018).