Zdravie

Pomoc, dostavila sa opica. Ako ju liečiť?

Ako predísť nepríjemným stavom spôsobeným tkzv. opicou, čiže včerajším nadmerným pitím alkoholu? Je to jednoduché,… nepiť (heh).
Ale tak samozrejme sociálne fungujúci človek sa niekedy pár pohárikom skrátka nevyhne, niekedy ich nemusí vypiť veľa a jednoducho mu nezapasujú. Tak či tak, druhý deň jeho zdravotnú kondíciu čaká peklo. Na začiatok sa ešte hodí pripomenúť, že tieto stavy spôsobuje predovšetkým sfarbený alkohol (rum, fernet,…) a to ani tak nie kvôli obsahu alkoholu, ako kvôli nezdravému množstvu ťažko stráviteľných farbív, ktoré obsahuje. Ak vás tak niekedy ráno zastihne tento stav ľudovo známy ako opica, budete musieť proti nemu bojovať určitými prostriedkami. Vopred ale upozorňujem, že na každého človeka môže pasovať iná metóda liečby.

alkohol

•         Oddych, spánok, alebo prechádzka?
Niektorým ľuďom pravdepodobne pomôže dlhší a tvrdý nerušený spánok, aby sa ich telo čo najlepšie zregenerovalo a ak sa zobudia, nejaký ten čas strávený v pokoji pred TV alebo nejakou nenáročnou aktivitou (čítanie, videohry,…). To ale neplatí vždy a pre každého. Iných ľudí takýto postup z opice nelieči, neprichádza viditeľnejšia pozitívna zmena a pre tých sa odporúča vyjsť aspoň na hodinu na vzduch. Stačí obyčajná prechádzka, najlepšie však niekam, kde je čerstvý vzduch, teda do parku, pri jazero,… ísť sa prejsť do nákupného centra či podobne nie je práve ideálne riešenie.

stromy

•         Čo konzumovať, respektíve aké živiny prijať?
Stará dobrá rokmi a našimi predkami overená metóda, slepačí vývar alebo cesnačka. No nie príliš prevarená, aby nestratila vitamíny potrebné k regenerácii nášho organizmu. Práve jej vitamíny dovolia nášmu organizmu tvoriť nové látky, ktoré s alkoholom v tele bojujú. Ak sa vám po alkohole tvorí kyselina, použite sódu bikarbónu. Stlmí jej intenzitu, ale ak vám tento prípravok dvakrát nechutí, chutnejšou alternatívou sú šumienky, iskrička, alebo najlepšie nastrúhaný zázvor v teplej vode. Prijatím väčšieho množstva alkoholu ale trpí predovšetkým pečeň a na jej regeneráciu funguje liek- cukor. V tomto prípade si tak doprajte nejaký Snickers, čokoládku, alebo med. Snickers a čokoláda sú však viac energetické, čo je v tomto smere plus, okrem liečenia pečene vám doprajú aj energiu a silu postaviť na nohy.