Bývanie

Bývanie v jednoizbáku

V socializme boli malé úsporné byty v kurze. Stačilo si nájsť prácu v meste a za výhodnú cenu vám bol potom priradený nájomný byt. Dnes, keď si mnohý z nás hľadajú prácu v iných kútoch Slovenska alebo hľadajú zmenu, pritrafíme na staré známe jednoizbové byty. Pohodlne vybavené, aby ste sa už nemuseli o nič starať a len v pokoji bývať. Aj to má však zopár háčikov.

jídelní stůl

Ako zo škatuľky
Pri prenajatí či kúpe musíte byť s bytom stopercentne stotožnený. Často sa stáva, že kupujúci nejakú tú chybu naschvál prehliadne. Ak to zrobíte pri jednoizbovom byte, urobíte si problémy ešte na dlho. Nepáči sa vám výhľad? Nebudete mať iný. Steny sú popraskané, či premočené? Nebudete to môcť riešiť presťahovaním sa do inej izby. Nevyhovuje vám dispozícia? Tak to radšej ani nekupujte. Byt by mal byť v stopercentnom stave, maximálne s nejakou chybičkou, ktorá sa dá cez víkend odstrániť. Pozerajte aj na lokalitu, keďže takéto byty ľahšie zoženiete aj v centre mesta, na rozdiel od tých väčších.

Málo priestoru
Do jednoizbáku sa vám pochopiteľne toho veľa nezmestí. Je fajn, ak predávajúci chápe potreby moderného človeka a dokáže už vopred vyriešiť úložné priestory. Komora nie je nikdy na zahodenie, takisto ako veľká skriňa, či ešte lepšie vstavaná. Počítajte s tým, že ak bude mať byt lepšie vychytávky, majiteľ si môže vypýtať aj viac. Ak to však stojí za to. Aj napriek malému priestoru nezabudnite doplniť to, čo z vášho bytu spraví domov. Stačia kvety či obrazy, alebo len malé dekorácie. Pri snahe a záujme bude váš byt nejedna návšteva obdivovať. Skĺbiť praktickosť s estetikou je totiž umenie.

kuchyňská linka

Dispozícia
Keď si budete vyberať z ponúk, nezabudnite už dopredu plánovať, ako si zariadite byt. Ak sa dá, tak neschádzajte zo svojho plánu. Mnohý ľudia si totiž dokážu v hlave vymyslieť, ako to v ich jednoizbovom byte bude vyzerať. Nedoplaťte na unáhlenosť. Ak nechcete mať spoločnú obývačku s kuchyňou, či kuchyňu so spálňou, nepristupujte na ponuky, v ktorých sa tomu nebudete môcť vyhnúť.