Kultúra

Čo sa dnes číta?

Mnohí milujú knihy a ich vôňu. Aj vďaka tomu sa v dnešnej „pretechnizovanej“ dobe darí fyzickým kópiám, ktoré vyšli z pera autorov. Mať však šťastnú ruku nestačí. Pri množstvách možností sa nejeden čitateľ nevie rozhodnúť, ktorý žáner mu najviac vyhovuje. Čoraz ťažšie sa stáva aj výber kníh, ktoré hýbu svetom a pritom nie sú stelesnením vyhodených peňazí.

kniha

Populárno-náučná literatúra
Táto kategória zažila boom pred nejakým tým rokom, no aj tak je stále populárna a to natoľko, aby dokázala uživiť mnohých autorov. Niet sa čomu čudovať, keď žijeme vo svete, ktorý je pre mnohých zmätočný. Aj preto sa ľudia spoliehajú na návody, ktoré nájdu na stránkach. Väčšina je o životnom štýle a vzťahoch. Samozrejme, že sa to točí aj okolo stresu a niekedy aj špecifických situácií. Medzi uznávaných autorov patrí Mark Manson a Dušan Kadlec. Ten so svojím dielom 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život oslovil viacero nešťastných ľudí.

Romantika aj po odtieňoch sivej
Časy, kedy letel Twilight alebo podobné žánre ešte nie sú za nami. Mnohí síce krútia hlavami, no ľahká oddychová literatúra bola a vždy bude žiadaná. V posledných rokoch sa to točí hlavne o láske, sexe a nevere. Žiadnu lásku, len sex je nový bestseller, na ktorom si nezgustne len mladá dáma, ale aj staršia žienka domáca. Kniha Sľúbená sa tiež vyskytuje v nákupných košíkoch a ak chcete potešiť svoju polovičku darčekom, pokojne jej zaobstarajte túto červenú knihu.

litaruta

Severská literatúra
Kto by si bol pomyslel, že bude tak populárna? Už dlho preukazuje svoju kvalitu a to až podnes. Medzi vybrané bestselleri patrí napríklad Chlapec vo svetle reflektorovClona. Slovenskí čitatelia si ich obľúbili natoľko, že novinka v kinách Trhlina, na štýl severského krimi, nabúrala všetky slovenské rekordy. Karikovi sa preto podarilo niečo nevídané a po Evite dotiahol svoj počin až k úspešnej filmovej adaptácií.