Kultúra

Reality show nie sú tak úplne reality, hlavné slovo majú ich tvorcovia

Viete o tom, že viaceré známe reality-šou alebo relácie odohrávajúce sa v priamom prenose ukrývajú svoje tajomstvá? K týmto tajmostvám sa radí najmä fakt, že nejde tak úplne o šou „v priamom prenose“, ale isté plány sú riešené už pred natáčaním respektíve v zákulisí, kam televízny divák nedovidí.
Od niektorých by ste to možno nečakali ale pravdou je, že na tomto princípe funguje hneď niekoľko „reality“ šou a hlavné slovo vždy majú jej tvorcovia a prevádzkovatelia, účastníci sú naozaj len bábky hrajúce podľa ich scenára a toho, ako získať čo najvyššiu sledovanosť. Nevyhovujúce časti sú tak odpísané vlastne už vopred bez vášho hlasovania či akéhokoľvek iného zásahu a vôbec celkového vedomia väčšiny divákov.

filmový štáb

Aj reality show predsa potrebujú scenár
Ukážkou je napríklad veľmi známy Survivor, kde sa pozeráme na účastníkov súťažiacich a prežívajúcich na exotickom ostrove, ktorí medzi sebou súperia a v hre sú takisto intrigy a vedieť manipulovať svojich spoluhráčov, nakoľko tí sa nakoniec zaslúžia o to, koho medzi sebou nechcú a následne by mal z hry odísť. No aj tu majú slovo tvorcovia.
Súťaže a výkon účastníkov sú síce reálne, ale priznali, že tvorcovia sa ich v zákulisí pýtali na možné voľby vypadnutia, respektíve kto by sa mal v hre udržať a aký by to malo vplyv na kmeň, podľa čoho kalkulovali šou do podoby, aby bola pre diváka najpríťažlivejšia. (Kľudný a spolupracujúci kmeň bez škodných individualít by predsa nikoho nezaujímal).

focení

Klamlivou pascou na oči je známa šou o automechanikoch s názvom Pimp My Ride, ktorá najmä v roku 2010 zožala veľký úspech. Sledovali sme v nej, ako zo starých áut vznikajú autá bez chybičky a ako nové, to všetko behom dvoch týždňov. V roku 2015 však vyšiel rozhovor s bývalými účastníkmi, ktorí priznali, že autá sa prerábali ešte pol roka pred tým a finálny výsledok bol iba pozlátkom pre oči, vnútrajšok áut nebol pevne zafixovaný a po natáčaní bol ihneď rozobratý. Aj emócie účastníkov vznikali iba na základe príkazu tvorcov.
 A verte mi, že podobných „reality“ show je ešte oveľa viac, no do článku sa nezmestia.