Bývanie

Oživte svoj domov fototapetou

Fototapety vytvoria vo vašom príbytku úžasnú atmosféru. Les, pokojnú pláž, aj rozbúrené more alebo veľkomesto môžete mať jednoducho doma, a nestojí to ani veľa peňazí. Papierové fototapety zvládnete jednoducho a hravo.

západ slunce
 
Ak milujete prírodu, ale žijete v meste a na výlety vám neostáva veľa času, vyberte si fototapetu so zeleným lesom cez ktorý presvitajú lúče slnka. Krásne sú aj tapety s jesenným lesom, ladeným do hnedých a oranžových tónov. Do kancelárie sú obľúbené tapety s motívom výhľadu na veľkomesto, ktorý navodzuje dojem, že sa nachádzate na vysokom poschodí niekde v mrakodrape.

tulipány
 
Formát si môžete vybrať na celú stenu, alebo menšie. V súčasnosti sú populárne aj tapety na dvere, ktoré majú rozmer 92 x 202 cm – ako bežné dvere. Sú vhodné, ak sa vám tapety páčia, ale nehodia sa vám doma na celú stenu. Okrem rôznych prírodných alebo abstraktných motívov sú aj s obrazom nejakých zaujímavých dverí, napríklad rustikálne drevené dvere. Takto môžete mať starožitné dvere aj v panelákovom byte. Tapety s fotografiou mora, pláže alebo lesa môžu vyvolať dojem prechodu na príjemné miesto. Existujú aj zaujímavé nezvyčajné tapety na dvere s motívom výťahu, mostu nad priepasťou alebo prechádzky po oblakoch. Tieto tapety sa samozrejme dajú nalepiť aj na stenu. Ak máte radi zmenu, ale nechcete niečo radikálne, určite by ste mali vyskúšať tapety na dvere.

pláž
 
Keď už máte tapetu doma, môžete začať s lepením. Nalepovanie fototapety je jednoduché, netreba na to žiadneho odborníka. Zvládnete to aj vo dvojici, niekto si trúfne aj sám. Budete potrebovať lepidlo (niekedy býva priložené, alebo ho treba kúpiť zvlášť), nádobu v ktorej rozmiešate lepidlo (nemala by byť kovová), štetec alebo valček na nanášanie lepidla. Uistite sa, že stena je bez nečistôt a pomerne hladká. V porcelánovej, sklenenej alebo umelohmotnej nádobe rozmiešajte lepidlo. To nanesiete na tapetu zo zadnej strany a priložíte k stene. Nakoniec tapetu na stene vyhlaďte suchou handričkou od stredu smerom k okrajom, aby ste „vyhnali“ vzduchové bublinky, ešte kým lepidlo zaschne. No a už sa môžete iba tešiť z vášho vynoveného príbytku!