Zdravie

Neobávajte sa kolonoskopie

Kolonoskopia je lekárske vyšetrenie, pri ktorom sa odhalia akékoľvek zmeny v hrubom čreve. Mal by ju podstúpiť každý človek po dovŕšení 50 – teho roku života a každých desať rokov by sa malo toto vyšetrenie opakovať.
Tiež sa vykonáva keď máte problémy s črevami – podozrenie na syndróm dráždivého čreva, hnačky, zápchu, bolesti v dolnej časti brucha, problémy s nafukovaním, alebo pri podozrení na rakovinu hrubého čreva. Kolonoskopiou sa zároveň odoberajú vzorky z tkaniva čreva na ďalšie vyšetrenie a odstraňujú sa rôzne polypy a výrastky.

střeva

Príprava na vyšetrenie.
Lekár vám presne povie ako sa na tento zákrok pripraviť. Pripravte sa ale, že budete musieť svoju stravu týždeň pred vyšetrením upraviť. Budete musieť vylúčiť zle a ťažko stráviteľnú potravu, zeleninu, ovocie, ktoré má jadierka, ale aj strukoviny a vlákninu. Potrebujete svoje črevá vyprázdniť.

Priebeh kolonoskopie.
Celý proces trvá dvadsať maximálne päťdesiat minút. Počas tohto času leží pacient na boku a cez konečník sa mu zavedie kolonoskop. Ide o asi 1,5 metra dlhú ohybnú hadicu, ktorá má na začiatku kameru a svetlo. Hrúbka tejto hadice nie je ani 1 cm. Lekár najprv kolonoskop opatrne zavedie do čreva a ako ho vyťahuje sleduje stav hrubého čreva. Počas vyšetrenia bude pacient cítiť maximálne tlak v oblasti brucha, nadúvanie, alebo mierne kŕče. Ak náhodou pocíti bolesť je vhodné hneď o tom informovať lekára. Skúsený doktor ale kolonoskopiu dokáže vykonať bez toho aby ste akúkoľvek bolesť cítili.

mikroskop

Najlepšie čo môžete urobiť je uvoľniť sa a zvyšok nechať na lekára. Ak ale patríte k ľuďom, ktorých strach má veľké oči môžete dostať sedatíva, prípadne podstúpiť celú procedúru v celkovej anestézii.
Počas priebehu kolonoskopie môže lekár odobrať vzorky z podozrivých nálezov, ktoré sa pošlú na ďalšie skúmanie.
Rakovina hrubého čreva je jedným z najrozšírenejších onkologických ochorení. A len vďaka tomuto vyšetreniu sa dá odhaliť skôr než prepukne v plnom rozsahu.