• Zdravie

    Šošovicu by sme si mali dopriať aspoň dvakrát za týždeň

    Žltá, červená, oranžová, hnedá, či čierna. Všetky druhy šošovice patria k veľmi zdravým potravinám. Zároveň, hovoríme o veľmi lacnom tovare, takže z hľadiska ceny, si ho môžeme dopriať pokojne i každý deň. Aspoň dvakrát za týždeň, by však táto strukovina nemala chýbať na tanieri nikoho z nás.   Šošovica je v prvom rade bohatým zdrojom vlákniny, bielkovín a proteínov. Vďaka tomu, ide o veľmi výživnú surovinu, ktorá nás zasýti na dlhšiu dobu, no zároveň nepridá na váhe ani nepoškodí zdraviu. Obsahuje viacero vitamínov zo skupiny B, stopové prvky a minerály. Jej chuť o tom síce nenapovedá, avšak šošovica, patrí k potravinám s najvyšším obsahom vitamínu C. Na to, aby sa v nej takpovediac naštartoval, však potrebuje malú pomoc. Preto si šošovicu vždy pokvapkajte…

  • Zdravie

    Neobávajte sa kolonoskopie

    Kolonoskopia je lekárske vyšetrenie, pri ktorom sa odhalia akékoľvek zmeny v hrubom čreve. Mal by ju podstúpiť každý človek po dovŕšení 50 – teho roku života a každých desať rokov by sa malo toto vyšetrenie opakovať. Tiež sa vykonáva keď máte problémy s črevami – podozrenie na syndróm dráždivého čreva, hnačky, zápchu, bolesti v dolnej časti brucha, problémy s nafukovaním, alebo pri podozrení na rakovinu hrubého čreva. Kolonoskopiou sa zároveň odoberajú vzorky z tkaniva čreva na ďalšie vyšetrenie a odstraňujú sa rôzne polypy a výrastky. Príprava na vyšetrenie. Lekár vám presne povie ako sa na tento zákrok pripraviť. Pripravte sa ale, že budete musieť svoju stravu týždeň pred vyšetrením upraviť. Budete musieť vylúčiť zle a ťažko stráviteľnú potravu, zeleninu,…

  • Zdravie

    Choroby, ktoré spôsobujú zmeny nálady

    Štítna žľaza Porušenie funkcie tohto orgánu, sa odráža v ľudskom správaní. V prvom prípade je jedným z príznakov podráždenosť, hyper aktivita. V druhej – depresia, letargia, zlá nálada. Premýšľať o tom, je obzvlášť potrebné, napríklad ženy, ktoré majú nadváhu, opuchy, pocit tepla alebo chladu (alebo oboje, striedavo). Encefalopatia Podráždenosť a náladovosť, ktorou trpí mnoho starších ľudí je jeden z príznakov vekovej encefalopatie – dysfunkcie mozgu. Okrem toho tieto zmeny začnú nie je s príchodom dôchodku ale skôr – od 40-45 rokov. ADHD Syndróm hyperaktivity s deficitom pozornosti je v poslednom čase pomerne bežným problémom. Deťom sú problémy zvyčajne diagnostikované v základnej škole, keď je zrejmé, že ich nedbalosť a nepokoj…

  • Zdravie

    Pomoc, dostavila sa opica. Ako ju liečiť?

    Ako predísť nepríjemným stavom spôsobeným tkzv. opicou, čiže včerajším nadmerným pitím alkoholu? Je to jednoduché,… nepiť (heh). Ale tak samozrejme sociálne fungujúci človek sa niekedy pár pohárikom skrátka nevyhne, niekedy ich nemusí vypiť veľa a jednoducho mu nezapasujú. Tak či tak, druhý deň jeho zdravotnú kondíciu čaká peklo. Na začiatok sa ešte hodí pripomenúť, že tieto stavy spôsobuje predovšetkým sfarbený alkohol (rum, fernet,…) a to ani tak nie kvôli obsahu alkoholu, ako kvôli nezdravému množstvu ťažko stráviteľných farbív, ktoré obsahuje. Ak vás tak niekedy ráno zastihne tento stav ľudovo známy ako opica, budete musieť proti nemu bojovať určitými prostriedkami. Vopred ale upozorňujem, že na každého človeka môže pasovať iná metóda…

  • Zdravie

    Slovenské zdravotníctvo alebo po akej dobe sa dostanete k doktorovi

    Začnem poslednou vetou z úvodu, že v dnešnej dobe je nemožné dostať sa k doktorovi včas. A vraj prevencia. Z pomaly každého časopisu na nás hľadia slová, že prevencia je dôležitá a treba chodiť na pravidelné prehliadky raz do roka. Ale ako? Väčšina ľudí nejde k doktorovi, kým nemusí. Kým už to nie je také zlé, že si naozaj doma neporadia. Je to smutné, ale je to tak. Prečo? No odpoveď je jednoduchá. Nechce sa im tam čakať… Mnohí neskúsení by mohli namietať, že keď to niekto potrebuje mal by byť ochotný počkať do jedno doobedie v čakárni. No poviem vám takto: Chcela som sa dostať k neurológovi, pretože ma často začala bolievať hlava. Už mi to prechádzalo až…

  • Zdravie

    Len žiadny zbytočný stres

    Táto uponáhľane doba prináša so sebou do našich životov veľa situácii. Príjemné, ktoré nám robia radosť a vytvárajú úsmev na tvári a tie opačné, menej dobré. Môžeme hovoriť o rôznych problémoch, ktoré nás trápia, či už sa objavujú v práci alebo vo vašom vzťahu s partnerom. Alebo je to len nejaká banalita, ktorá nám berie spánok. Na každom kroku nás sprevádza stres, ktorý nemusíme pociťovať hneď, no každopádne sa nám neskôr prejaví na zdraví. Zvýši sa nám tlak, nestíhame sa najesť a podobne. Furt sa niekam ponáhľame a vlastne na nič nemáme čas. Ani na rodinu, nie to ešte pre seba. Spomeniete si, kedy ste si naposledy sadli a v…

  • Zdravie

    Žijete zdravo?

    Vždy som si myslela, že mi nič nie je. Cítila som sa zdravá, cítila som sa úplne v poriadku. Myslím si, že nikto nerieši svoje zdravie dovtedy, dokým im niečo nie je. Hovorí sa, že naše zdravotníctvo je perfektné, dokým nie ste chorý. Pokazené zdravie je niečo, čo vám dokáže poriadne zamiešať karty. Vždy som sa však cítila dobre. Naozaj vždy. Až kým môj vek nedosiahol tridsiatku. Vtedy sa u mňa začali prejavovať prvé problémy, ktoré som najprv chcela ignorovať, no až potom mi došlo, že to nejde. Niektoré veci sa jednoducho ignorovať nedajú, pretože vás sprevádzajú každým dňom. Myslela som si, že mi nič nie je,…