Kultúra

Zaujímavosti o ruskej kultúre


1 / Povery
·         Nedávajte párny počet kvety, len nepárny (párne sú len na pohreby).
·         Neposaďte trinásť ľudí za jeden stôl.
·         Nepískajte v dome.
·         Ak vysypete soľ, hoďte ju za ľavé rameno a trikrát si odpľujte.

náměstí

2 / Etiketa v Rusku
·         Odmietnutie k jedlu môže byť považované za urážlivé
Potraviny v Rusku môžu byť citlivou témou, najmä keď ich hostiteľ ponúka a vy odmietate. Priateľstvo a vzťahy s Rusmi budú nepochybne viesť k jedlu a pitiu v určitom okamihu, takže ak sa ponúknu, nezabudnite. Obed je považovaný za najdôležitejšie (a zvyčajne najväčšie) jedlo.

·         Darovanie darčekov
Ak ste pozvaní k niekomu domov, je nevyslovené pravidlo, že by ste mali priniesť darček. Malé darčeky ako sviečka, fľaša vína alebo dokonca čokoláda sú vhodné. Je to viac v myšlienke, ako v samotnom darčeku. Darčeky pre deti sú tiež považované za dôležité, takže im určite prineste pár sladkostí.
3 / Predstavovanie sa

·         Ako sa máš?
V Rusku je táto otázka typická. Nesmiete ale na ňu odpovedať jednoducho, len napríklad „dobre“. Pri odpovedi, obzvlášť s priateľmi, sa uistite, odpovedať trochu podrobnejšie, než na čo ste zvyknutí. Jednoduchú odpoveď považujú za nezdvorilú.

·         Smejte sa, len keď je to naozaj.
Rusi sú často označovaní za „nesmelých ľudí“, ale to nie je pravda. Ruské príslovie hovorí, že „smiech bez akéhokoľvek dôvodu je znakom detinskosti.“ To znamená, že Rusi si radšej vyhradzujú úsmevy pre príležitosti, ktoré si ich zaslúžia. Dobrou správou je, že úsmev od vašich ruských priateľov znamená preto oveľa viac.

matroška

·         Pozdrav
Tradičný pozdrav je potrasenie rúk, zatiaľ čo blízki priatelia a rodina sa zväčša objímajú. Ak stretnutie alebo konverzácia ide dobre a vy sa s nimi na rozlúčku objímete, je to dobré znamenie. Tiež dôležitý je silný očný kontakt – nedodržanie kontaktu s očami môže znamenať, že nie ste úprimní a že klamete.