Produkty

Ako vyberiete vhodný menič napätia?

Ako vybrať vhodný menič napätia?

Tento článok sa venuje meničom napätia, ktorých presnejším názvom je striedač. Ide o meniče, ktoré „vyrábajú“ z jednosmerného napätia 12V, alebo 24V striedavé napätie o veľkosti 230Vpri frekvencii 50Hz. Užívateľ tak môže mať k dispozícii 230V-50Hzpre napájanie AC spotrebičov aj v miestach, kam káble energetických distribučných spoločností ešte nedorazili, alebo ani nikdy nedorazia.

 

K čomu je určený menič napätia?

Úlohou meniča napätia je umožniť napájanie bežných sieťových AC spotrebičov, ako sú televízory, svietidlá, elektrické náradie (vŕtačky, rozbrusovačka a pod.), PC, notebooky, videorekordéry, satelity, mikrovlnky, variče, rýchlovarné kanvice, chladničky, malá čerpadlá a pod. Všetky spotrebiče sú určené pre napájanie z striedavej elektrickej siete AC230V-50Hz (zásuvky), v miestach kde nie je klasická elektrická prípojka.

káble z elektrospotrebiča

Kde se používa menič napätia ?

Použitie meničov napätia je v dnešnej dobe naozaj veľmi široké, pretože prakticky: koľko je najrôznejších zariadení, strojov a prístrojov dnes napájanýchzAC230V-50Hzstriedavej elektrickej siete, toľko máte aj možnosťou napájať tieto spotrebiče prostredníctvom meničov napätia. Pre bežných užívateľov, je to použitie v miestach, kde nie je k dispozícii prípojka distribučnej spoločnosti a teda striedavý elektrický prúd, ako sú chaty, chalupy, kempy a pod., v poslednej dobe je to hlavne v malých ostrovných solárnych fotovoltaických elektrárňach. Ďalej použitie je možné v automobiloch a to ako osobných tak nákladných, na lodiach, v poľnohospodárskych strojoch a pod. Meniče napätia s funkciou UPS možno použiť všade tam, kde potrebujete mať zaistený prevádzku sieťového spotrebiča aj pri výpadku sieťového napätia-záložný zdroj pre obehové čerpadlá, záložný zdroj pre PC a servery, záložný zdroj pre použitie v akvaristike, pri zabezpečovacej techniky, záložný zdroj pre liahne atď. Na použitie meničov napätia pri solárnych fotovoltaických systémov: Nielen veľmi výhodné, ale väčšinou aj nutné je použitie meniče napätia v súvislosti so získavaním elektrickej energie zo solárnych fotovoltaických panelov, s jej uskladňovaním v akumulátoroch a následným využitím. Tu majú meniče napätia úplne zásadnú úlohu..

meranie elektrického napätia

Voľba vhodného meniča napätia

Pred výberom vhodného typu meniča napätia https://www.menicnapatia.sk/, je dôležité spočítať celkový príkon všetkých spotrebičov, ktoré budú z meniča napájané. Jednoduchým súčtom celkového príkonu všetkých spotrebičov, by ste sa mali dostať k hodnote trvalého výkonu meniče napätia, ktorý môžete použiť. Avšak v praxi to tak jednoduché nie je, a je potrebné počítať s určitými obmedzeniami. Odporúčame, aby ste si, ak chcete použiť menič napätia, dobre prečítali nasledujúce odseky:

Meniče napätia s modifikovanou sinusovkou majú spravidla problémy s napájaním výbojok. Čo sa týka bežných úsporných žiaroviek a LED žiaroviek, tu väčšinou žiadne problémy nehrozia.